Tyrolsko - Rakousko

10.07.2020

Máte tři dny volna? Chcete načerpat sílu a zažít dobrodružství? Co takhle na dvě noci do země hor neboli Tyrolska? 

Tyrolsko Vás zaujme majestátními vrcholky, zelenými pastvinami, ledovci a malebným údolím. Už když jen projíždíte částmi Tyrolska neustále klesáte a stoupáte po úzkých silnicích, kde se sem tam objeví krávy se svými velkými zvony nebo zvědavé stádo koz.  Tyrolsko je jednoduše skvělá aktivní i odpočinková dovolená.

Během naší cesty jsme navštívili tyto místa: vrchol Olperer, Krimmelské vodopády a Königsleiten.


Rady a tipy před cestou:Königsleiten

 • Toto malé horské městečko je vyhlášené lyžařské středisko. Přesto i v létě vás ohromí výhledy z penzionů na vrcholky hor pokrytými sněhem. V rámci našeho ubytování jsme dostali zdarma kartu na lanovku, která vás vyveze na vrchol Königsleiten. 


 • My jsme nakonec kartu na lanovku nevyužili a rozhodli se jít pěšky. Nebudu vám lhát, cesta je náročná, ale za 2h dosáhnete cíle, který za to jednoznačně stojí. A bonus nakonec - nevím, jak to bylo možné, ale na vrcholku jsme byli jen my dva a nikdo jiný. Teda pokud se nepočítají krávy a kozy, které potkáváte při cestě na vrchol. 
Půjdete po červené
Půjdete po červené
 • Nahoru půjdete po asfaltové cestě, která je značená. Na vrcholu jsou dvě horské chaty, kam si můžete zajít na něco dobrého. 
 • V městečku jinak najdete krám s potravinami, restaurace a infocentrum.

Olpererhütte vrchol

 • Pokud se stejně jako my vydáte na vrchol Olpererhütte autem, připravte se na menší kolony a strmou jízdu po úzkých cestách. Za průjezd tunelem k přehradě Schlegeisspeicher (kde se parkuje a odkud začínají různé turistické trasy) musíte zaplatit asi 10 euro. Auta se pouští postupně podle semaforu, a proto si chvíli postojíte v koloně. Poté dojedete k přehradě, kde když vyjedete z tunelu  a ihned zabočíte doleva ke kavárně a k přehradě, můžete zaparkovat zdarma. Je možné, že i dál se parkování neplatí, je to na Vás.


 • Po výšlapu nahoru si můžete dát pivo a menší občerstvení v horské chatě. Výhledy vám berou dech. Především lanovku nad menším vodopádem, kterou najdete za horskou chatkou. Na tuhle úžasnou fotku si musíte samozřejmě vystát menší frontu. Cesta dolů je úplně stejná jako nahoru:)


 • Máte několik možností, kam se od přehrady vydat. Je možnost trasy kolem přehrady k ledovci Schlegeiskees. Anebo stejně jako my půjdete po červené na vrchol Olpererhütte.


 •  Cesta na vrchol je kamenitá a dost náročná. Šli jsme to rychlejším tempem asi hodiny. Ale zvládli to starší lidé, děti i psi. Takže se to dá zvládnout. Jen si vezměte pevné boty, kameny kloužou a nedoporučuje se tato trasa jít za špatného počasí.

Krimmelské vodopády

 • Krimmelské vodopády jsou 5. nejvyšší vodopády světa. Dostat se k nim je velice jednoduché. Stačí do mapy zadat město Krimml a hned, jak se budete blížit k městečku, uvidíte ukazatele k vodopádům. Vstup stál asi 6 euro na osobu. Pokud autem dojedete až dolů ke vstupu, budete platit za parkování. Zaparkovat jde i dál od vstupu, kde se parkování neplatí.


 • Na prohlídku si vymezte 2 hodiny. Kolem vodopádů vede zpevněná cesta, ale doporučujeme pevné boty. Během výšlapu se můžete kochat výhledy na vodopády z vybudovaných teras. My jsme nakonec nešli až nahoru, ale četla jsem, že když vyjdete nad vodopád, můžete pokračovat podél řeky Krimmler Ache. 

P.s. Ještě jsme navštívili při cestě do Tyrolska jedno místo v Kaprunu - jde o jezero Klammsee a soutěsky Sigmunda-Thuna-Klamma. Vstup na soutěsky stál 6 euro na jednoho. A stálo to za to. Projít si soutěsky zabere maximálně 20 minut, ale záleží na Vás. Za parkování u jezera Klammsee jsme nic neplatili. 

 • Soutěsky jsou pojmenované po bývalém salzburském guvernérovi - Sigmundu von Thun - Hohensteinu. Soutěska je dlouhá 320 metrů a vysoká až 32 metrů. V soutěsce se můžete dívat z dřevěných můstků a chodníčků na řeku Kapruner Ache, která jí protéká. 
 • Vznik soutěsky se datuje asi před 14 000 lety, v pozdní době ledové, kdy se v údolí nacházel obrovský ledovec. Po jeho odtání, zanechal po sobě mimo jiné i tuto hlubokou soutěsku. 

P. s. s. Musím se pochlubit, že tento krásný výlet byl ještě dokonalý tím, že jsem na vrcholku hory řekla svému nastávajícímu ANO :)


P.s.s.s. Kam vyrazit dál? Ještě jsme měli v plánu při cestě do Tyrolska navštívit blízko Kaprunu přehradu Mooserboden. Tak třeba příště :)

P.s.s.s.s. Děkuji, kdo jste dočetl až sem.

S láskou, TravelLover