Thajsko I. Phuket

21.07.2017

Phuket je největší thajský ostrov. Jméno tohoto ostrova je odvozeno ze slov phu - hora a ket - šperk. Phuket je velice turisticky navštěvovaný. Hlavní sezona na Phuketu začíná v listopadu a končí v květnu. 


Phromthep cape by HonzaKirchner
Phromthep cape by HonzaKirchner
Zastávka při cestě na BigBuddhu by HonzaKirchner
Zastávka při cestě na BigBuddhu by HonzaKirchner
Phromthep cape by HonzaKirchner
Phromthep cape by HonzaKirchner

Říká se, že ty nejlepší okamžiky v životě jsou většinou náhodné. A tak to bylo i s Thajskem. V dubnu nám náš kamarád Honza nabídl letět s ním a ještě s dalšími našimi přáteli Markem a Denisou na Phuket na 16dní. Neměli jsme moc času na rozmyšlenou, jelikož výhodné letenky se rychle vyprodávaly, a tak jsme řekli spontánně, bezmyšlenkovitě, ano! Letenky jsme pořídili kolem 10 000 na jednoho tam a zpátky se společností Qatar airlines. Zavazadlo jsme mohli mít do 30kg. Už teď mohu říci, že Qatar airlines pro mě vede zatím v mém žebříčku leteckých společností. Jídlo bylo výborné, vždy jsme dostali na výběr ze tří jídel, dále i bylo dost místa na nohy mezi sedačkami. Samozřejmě jsme dostali i deku a polštář.  

Rady a tipy před cestou:

 • Vízum? K turistickému pobytu v Thajsku nepřesahujícímu déle než měsíc, vízum nepotřebujete.
 • Nezapomeňte si udělat pojištění. My jsme si ho dělali přes internet na stránce https://www.srovnejto.cz
 • Očkování? Choroby, které hrozí v Thajsku jsou především břišní tyfus, malárie, žloutenka A a B, HIV nebo vzteklina. Při návštěvě Institutu péče o zdraví v Písku mi bylo doporučeno základní očkování a to proti břišnímu tyfu a žloutence A. Obě očkování jsou finančně vysoké a tak záleží na každým, jak chce do sebe investovat. Z naší party jsme se pouze tři nechali očkovat. Během pobytu jsme pili pití s ledem, hodně jsme cestovali a nikdo ani s očkováním nebo bez očkování nedostal žádnou nemoc.
 • Zásuvky byly stejné jako u nás.
 • Chcete si půjčit skútr nebo auto? Nezapomeňte si dojít pro mezinárodní řidičský průkaz za 50 Kč.
 • Letěli jsme z Berlína do Dohy a z Dohy na Phuket. Let trval přibližně 14 hodin s jedním přestupem. Letenky jsme kupovali už v dubnu.
 • V Thajsku si můžete na jejich měnu směnit buď z dolarů nebo z eura. Je to na Vás, na letišti najdete spoustu směnáren, ale nebojte se, že by směnárny nebyli ani ve větších městech.
 • Z letiště se například do města Phuket dostanete buď taxíkem nebo autobusem, který Vás vyjde levněji.
 • Do letadla si vezměte pohodlné věci. Nezapomeňte si sbalit i věci na převlečení, kdyby se cokoliv stalo. Kartáček i pastu jsme dostali v letadle. 
 • Před odletem si zkontrolujte váhu kufru a hlavně si zjistěte jaké rozměry tašek nebo batohů můžete mít jako příruční zavazadlo. 
 • Nezapomeňte pas.
 • 48 hodin před odletem si nezapomeňte zamluvit sedadla v letadle.

Nástup do letadle v Berlíně.
Nástup do letadle v Berlíně.

Po příletu na letiště Phuket, jsme se autobusem odebrali do penzionu ve městě Phuket. Z letiště jsme tam jeli autobusem asi hodinu. Ubytování bylo za pár korun, a tak jsme ani nečekali žádný přepych. Nevýhodou pouze byla chybějící klimatizace na pokoji, a tak jsme přežívali pouze s větrákem. Pár dní nám trvalo než jsme si zvykli na podnebí, které bylo vlhké. Taky jsme do Thajska letěli na konci července, což jak jsme se všude dočetli je období dešťů. Nenechte si s tím, jako já, zkazit natěšenost na dovolenou. Pršelo nám pouze čtyři dny z celkové dovolené. Můj deštník a pláštěnku jsem proto skoro vůbec nevyužila. 


Z naší dovolené (16dní), jsme na Phuketu strávili jen 7nocí a poté jsme se měli přesunout na ostrov Phi Phi (4noci), odkud jsme se pak vraceli zase na Phuket, kde jsme strávili pět nocí a čekali na odlet. O ostrově Phi Phi napíši další článek:).V Thajsku je doprava opravdu šílená a aby toho nebylo málo, tak se jezdí vlevo. My jsme se rozhodli půjčit si na šest dní skútr. Jeden skútr vyšel celkem na necelých 200 Kč na den. Po ostrově Phuket Vám opravdu doporučuji jezdit spíše na skútru než v autě. Je tam hustý provoz a lépe se pohybujete mezi auty. 

Každý večer jsme se vždy domluvili, jakou část ostrova projedeme. Během 7 nocí jsme tedy navštívili tyto místa (nápady jsem například čerpala z knihy Průvodce na cesty - Thajsko):


 • Pláže: Karon, Rawai, Naithon, Nai Yang, Kata a Surin 

Všichni spálený, od té doby jezdili kluci s dlouhými rukávy na skútru:D
Všichni spálený, od té doby jezdili kluci s dlouhými rukávy na skútru:D
By HonzaKirchner
By HonzaKirchner
By HonzaKirchner
By HonzaKirchner • Chrám Big Buddha Phuket - tohle stojí za to! Nezapomeňte se obléct vhodně. To znamená zakrytá ramena, sukni pod kolena a žádný výstřih. Pokud se neoblečete jako my vhodně, zapůjčí Vám před vstupem šátek. Vstup se neplatí. Nahoře si u sochy můžete koupit plechové srdce a napsat na něj vzkaz a ten potom někam pověsit.

Naše pětka na obědě:)
Naše pětka na obědě:)


 • Vodopády Kathu, na tyto vodopády se vstup neplatí. Dojedete motorkou na parkoviště, odkud se můžete projít k vodopádům a do přírody. Pozor vzduch je v pralese ještě horší než normálně. U vodopádů je malý stánek s místním občerstvením, můžete si tak koupit například ananas nebo meloun.

By HonzaKirchner
By HonzaKirchner


 • Vodopády Ton Sai Pier - sem jsme se jeden den vypravili, ale bohužel vstup byl zbytečně vysoký a muselo se platit i za parkování.
 • Phuket aquarium - dovnitř jsme nakonec nešli.
 • Phromthep cape (Rawai). Sem musíte! Tady Vás to přímo okouzlí. Jedna rada pouze, vezměte si pevné boty. My jsme tu byli dvakrát. Z tohoto místa je i krásný západ slunce. 

Výhody a nevýhody Phuketu:

+ Na Phuketu byly ty nejhezčí pláže, které jsem zatím viděla. Nejen, že výhodou bylo, že jsme se často na pláži ocitli samotní a nebylo v červenci tolik turistů, ale i byli čisté.

+  Opravdu je v Thajsku levně, jak se říká. 

+ Lidi jsou moc milý a žádné nebezpečí nám nehrozilo.

- V Thajsku je jiná hygiena než u nás. A tak především mně vadilo, že večer po městě běhaly krysy a švábi. Bylo to především díky tomu, že na Phuketu nechávají večer odpadky v černých pytlích na ulici.

- Jídlo? Porce byly menší než u nás dostáváme. Snažili jsme se jíst v tradičních restauracích, ale i jsme jedli v restauracích pro turisty. Především jsme jedli nudle a rýži s masem. Několikrát se nám stalo, že i když kluci řekli, že chtějí málo pálivé jídlo, nedalo se to jíst. 

Rady a tipy na závěr:

 • Pokud se chystáte jako my, cestovat na skútru, opravdu se hned první den namažte opalovacím krémem. Ačkoliv na skútru Vám přijde, že slunce neopaluje. Zjistíte večer, že opalovalo dostatečně. 
 • Dávejte na sebe pozor. Nestojí za to si například odřít nohu a pak nesmět se koupat ve slané vodě. Mě se to bohužel stalo na skútru a zahojilo se mi to díky podnebí tam až u nás doma.
 • Nečekejte žádné nákupy oblečení jako v Americe nebo jinde. V Thajsku nebylo moc co nakupovat a suvenýry se nám zdáli kýčovité. A tak jsme nejvíc nakoupili v jednom obchůdku s krémy a oleji. Nakoupila jsem především kokosový olej. 
 • Nebojte se smlouvat o cenu. 
 • Pokud se Vám stane, že Vás policie zastaví kvůli řidičskému průkazu a vy ho mít nebudete, tak nevěště hlavu. Nám se to stalo a dostali jsme pouze pokutu 400 Kč a pokračovali v jízdě.
 • Ve večerních hodinách je v Thajsku stejně rušno jako přes den. Překvapí Vás kolik jezdí na jednom skútru lidí. My jsme viděli na skútru sedět i rodinu tzv. žena, muž a dvě děti, kde jedno stojí před řidičem.
 • Nafoťte si půjčený skútr před tím než vyjedete. A nezapomeňte pro turisty je povinná helma.
 • A co sloni? Národní zvíře Thajska je slon. Bohužel jsme se potkali jen s týráním slonů a držení je v okovech pro turisty. A tak jsem se z lítosti ani nechtěla svést. 
 • Posledních pár nocí před odletem, když jsme se vrátili z Phi Phi, jsme se ubytovali v krásném hotelu blízko letiště s názvem Marina hotel. Určitě doporučuji, krásné pokoje, výborná snídaně, bazén i posilovna. Na pět nocí stál hotel na jednoho člověka 2500. Což u nás zaplatíme i za dvě noci. Hotel jsme hledali přes booking.com.
 • Kolik jsme si směnili peněz? Každý z nás si vyměnil kolem 8000 Kč. Platili jsme z toho ubytování (kromě posledního hotelu Marina), jídlo i suvenýry. 

By HonzaKirchner
By HonzaKirchner

P.s. Mrkněte na nás hashtag vpětidothajska na instagramu!

P.s.s Byla to úžasná dovolená a ničeho nelituji. Vzpomínám na to hrozně ráda a vzpomínat ještě budu!

P.s.s.s Bála jsem se cestování ve více lidech, ale opravdu to bylo skvělé, jasně že nějaká výměna názorů s přítelem nebo kamarády byla, ale to je přeci normální. Mám je hrozně ráda a jsem ráda, že jsme si to všichni spolu užili.

P.s.s.s.s Další článek bude z ostrova Phi Phi:)

P.s.s.s.s.s Děkuji, kdo jste vydržel číst až sem. S láskou TravelLover:)

Výborný ananasový shake, než mi došlo, že je v tom led:D
Výborný ananasový shake, než mi došlo, že je v tom led:D
By HonzaKirchner
By HonzaKirchner
Ananas
Ananas
Tady jsme všichni:) Vpětidothajska
Tady jsme všichni:) Vpětidothajska