Paříž za 1 den

19.07.2018

Co se Vám vybaví, když se řekne Paříž? Mě Eiffelova věž a šansony. Paříž, to je kolébka umění a módy. Na začátku července jsem se vydala do Paříže s mojí úžasnou kamarádkou Haničkou. V Paříži jsme měly pouze jeden den a náš cíl byl jediný, vidět z Paříže co nejvíc památek. Pro mě to byla již asi čtvrtá návštěva Paříže a stále se mi město neomrzelo.

Trasa: 

1. Invalidovna

Začaly jsme u Invalidovny, kde nás autobus vyhodil a kam jsme se taky musely v devět večer vrátit. Invalidovnu nechal postavit Ludvík XIV a dnes zde najdete největší historicko-vojenské muzeum. Dovnitř jsme se, ale nepodívaly.

Vstupné 8,5 euro.


2. Eiffelova věž

Poté jsme pokračovaly procházkou přes Parc du Champ de Mars k Eiffelovy věži. Již odtud jsou krásné fotky na věž. 

Pokud se chcete jít podívat na Eiffelovu věž, aby jste nestáli zbytečně dlouhé fronty doporučujeme si koupit lístek online předem na určitý den a hodinu. Lístky stojí do 1. a 2. patra 16 euro s výtahem. Po schodech 10 euro. 

Zde jsou stránky oficiální : https://www.toureiffel.paris/fr


Přes Pont d´lena přes řeku Seinu jsme se dostaly až k Jardins du Trocadéro, které jsou domovem krásných fontán a skvělého místa na to, vyfotit si Eiffelovu věž.

Věděli jste, že..?

  • Eiffelova věž je nejnavštěvovanější památka Francie a byla postavena v letech 1887- 1889 u příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce. 
  • Pařížané Eiffelově věži přezdívají Železná dáma. 
  • Obyvatelé Paříže tuto stavbu nejprve nenáviděli, ke kritikům ze známých osobností patřili spisovatelé Guy de Maupassant, Émile Zola nebo Alexander Dumas. 
  • Guy de Maupassant údajně navštěvoval restauraci umístěnou v jejím 2. patře, protože to podle něj bylo jediné místo ve městě, odkud se na onu ošklivou stavbu nemusel dívat.

3. Vítězný oblouk a Champs-Élyssés

Procházkou jsme pokračovaly k Vítěznému oblouku, který byl postaven na počest Napoleonova vítězství v bitvě u Slavkova. Od Vítězného oblouku se dostanete ihned na bulvár Champs-Élyssés. Budete procházet kolem luxusních obchodů, kterým odpovídá taký výše nájemného. 

Vstup na Vítězný oblouk - 9 euro.


4. Tulerijské zahrady a Louvre

Postupně jsme se dostaly do Tulerijských zahrad, která se nacházejí v samotném srdci Paříže. Tulerijské zahrady vznikly na přání K. Medicejské a nesly se v duchu renesanční Itálie, ale v 7. století byly přepracovány do barokního stylu. Ohromí Vás svojí rozlohou. Přes zahrady dojdete k paláci Louvre, kde sídlí muzeum umění.

Vstup do Louvre kolem 9 euro. 


5. Notre Dame (Naše dáma)

Katedrála Notre Dame je největší a zároveň nejnavštěvovanější katedrálou v Paříži. Její stavba trvala kolem 182 let. Pokud máte čas a chuť můžete si vystát dlouhé fronty a jít se podívat dovnitř, vstup je zdarma.

Pokud máte hlad, zde doporučujeme se zastavit a přes řeku najdete mnoho restaurací za slušné ceny.


6. Montmartre a Moulin Rouge

Po výborném obědě jsme se rozhodly popojet metrem k Montmartru. Jely jsme ze stanice Saint-Michel - Notre-Dame do stanice Château Rouge. V metru si koupíte jako u nás v automatu lístky. My jsme si koupily jednorázové jízdenky, které stály do 2 eur. 

Na kopci Montmartru stojí bazilika Sacré Coeur (svaté srdce). Tato bazilika byla postavena na konci 19. století a vznikla jako památník francouzských vojáků, kteří padli ve francouzsko-pruské válce. Dovnitř je vstup zdarma, pokud by jste se chtěli podívat na vrchol do hlavní kopule, vstup je 5 euro. Každou neděli dopoledne si můžete poslechnout zpívanou mši. 

Od Sacré Coeur po schodech dolů půjdete ulicemi, kde je spoustu krámů se suvenýry. Naše poslední zastávka byl Moulin Rouge, který jsme si vyfotily a už pomalu pěšky pokračovaly k Invalidovně odkud nám jel autobus domů.


Rady na cestu?

  •          Dobrou obuv, ujdete tak 15 km za celý den. Tohle všechno nám s menšími             přestávkami trvalo 8-9 hodin.
  •           Krásné suvenýry se dají koupit skoro všude, nejhezčí byly kolem řeky nebo           od Montmartru směrem k hlavní ulici.
  •            Pokud někdo chcete na Eiffelovku budete stát více než 3 hodiny. 
  • Kdo chcete vidět další krásný výhled zadarmo na Paříž, dojděte se podívat sem, ale dávejte si pozor na to, kdy se tento obchodní dům zavírá!


P.s. La vie est belle!

P.s.s. Paříž stejně jako naše Praha má osobité kouzlo.

P.s.s.s. Miluju pohledy a plakáty a ty nejhezčí sem viděla u řeky směrem k Notre Dame.

P.s.s.s.s Děkuji Haničce za super výlet a v uších nám hrála píseň  Quelqu'un m'a dit. 

P.s.s.s.s.s. S láskou, travellover...