New York

26.12.2021

New York, město extravagantnosti a velkoleposti s jedinečným kouzlem. Toto město má svoji ojedinělou atmosféru a není to jen díky mrakodrapům, žlutým taxíkům, páry stoupající z kanálů nebo pamětihodnostem. Tohle město Vás bude v každém případě hodně bavit, neboť umí  nabídnout cokoli si přejete.

Tipy a rady před cestou

 • Letenky se dají sehnat za zajímavou cenu, ty nejvýhodnější se nejčastěji pohybují kolem 10 000 Kč. Vyplatilo se hledat přes skyscanner, kde jsme i viděli letenky za cca 7 000 (zpáteční).
 • Do Ameriky potřebujete vyplnit vízum ESTA = Official ESTA Application Website, U.S. Customs and Border Protection (dhs.gov) 
 • V New Yorku bych doporučila strávit max. 5-7 dní. Všechna známá místa projdete za tento čas s přehledem. A pokud to ještě nevíte, tak NY je opravdu drahé město.
 • Pojištění 
 • Při příletu do USA vás bude čekat kontrola pasů a menší rozhovor v podobě "Proč jedete do USA? Byli jste tu už? Kdy se vracíte? Kde budete?"
 • Neberte si s sebou moc věcí, na každém rohu jsou tu obchody a nevěřím, že si nic nekoupíte:)
 • Z letiště se do centra dostanete nejprve - trainair  do stanice Jamaica - tam si koupíte při východu v automatech kartu na metro (subway) - 10,50 dolarů a ihned nasednete na subway a jedete, kam potřebujete.

Den 1 - Midtown Manhattan

Střed města = mrakodrapy, dopravní chaos, zářící billboardy a obchody na každém rohu. 

Plán cesty:

 • Empire State Building, Times Square, Radio City Hall, Bryant Park, Rockefeller Center, Grand Central Terminal a Chrysler Building

Empire State Building 

Určitě tam také vidíte, jak po ní šplhá King Kong. Je to prostě další z mnoha ikon NY. Často svítí v barvách ladících s událostmi roku (na Vánoce svítila červeně a zeleně). Vstupenky si kupte určitě online. Pracuje a žije zde více než 30 000 lidí.

Times Square

Kdysi bylo toto místo známe jako místo vysoké kriminality a prostituce. Dnes je to pravý opak. Zde se budete cítit, že všechno je možné. Zářící billboardy, hluk města, žluté taxíky, fronty do obchodů, divadlo Broadway a pouliční masky. Večer je toto místo ještě kouzelnější. Určitě navštivte Hard Rock Café, prodejnu Disney a další obchody.

Bryant Park

Tenhle park je úžasný. Nachází se hned kousek od Times Square a Rockefellerovo centrum.  Přes Vánoce jsou tu stánky a hraje vánoční hudba. Uprostřed parku je kluziště, kde zaplatíte pouze za půjčení bruslí. Lístky si objednávejte předem online. Také si můžete zahrát curling. V létě se tu promítají filmy. 

Rockefeller Center

Původně zde měla být opera, ale během světové hospodářské krize ve 30. letech se tato myšlenka změnila a byl zde postaven soukromý komerční a zábavný komplex. Ustoupit novým budovám muselo 228 původních domů a na projektu se podílelo více než 40 000 dělníků. V 70. poschodí můžete navštívit vyhlídku Top of the Rock (vstupenky předem online).

 • Znáte ikonickou fotku obědvajících dělníků sedících na traverze? Tato fotka byla pořízena právě při této stavbě.

Grand Centra Terminal

Hlavní nádraží! Hlavně nedráždi! Znáte oblíbenou scénu z animovaného filmu Madagaskaru, jak žirafa narazí do hodin na hlavním nádraží? Je to první nádraží, z nějž vyjížděly dálkové vlaky soukromé společnosti NY Central do Chicaga a Kanady (od roku 1871). Je to tu až pohádkově kouzelné, světlo proniká skrz okna do haly a stropní malba je věnovaná souhvězdím.

Chrysler Building

Stavbou tohoto sídla chtěl výrobce automobilů W. P. Chrysler postavit pomník sám sobě. Dočetla jsem se, že to patří k nejoblíbenějším budovám místních obyvatel. Bohužel dovnitř se nedostanete. 


Den 2 - Uptown Manhattan

Zde se nacházejí veliké zelené plíce NY. Ano, mluvím o Central parku. Chaos města se zde ztratí. Lidé tady jezdí na kole, plavou, bruslí nebo relaxují. V létě je park plný festivalů. Můžete si zaplatit i projížďku v kočáře. Je to prostě veliká zelená pláň, která vás bude bavit. My jsme neměli štěstí na sníh, ale dovedu si představit krásu parku i v zimním hávu. A stejně tak v letním rozkvetlém kabátě.

Nedaleko parku začíná 5th Avenue, která nabízí krásné výlohy obchodů. Zde se točila například Snídaně u Tiffanyho, kde A. Hepburn tiskne nos ke sklu výloh.


LOWER MANHATTAN

Jestli si myslíte, že už jste viděli vše, mýlíte se. Na počátku 17. století se v jižní části Manhattanu usadili Holanďané a v roce 1789 zde bylo založeno první hlavní město Spojených států. 

9/11 Memorial a ONE WTC

Den, na který nezapomene celý svět, teroristické útoky 11.9.2001. Návštěva tohoto místa ve vás vyvolá tíživý pocit a jména zemřelých na pamětihodnosti vás dojmou a vyvolají další vlnu pocitů. Kde stávaly věže dvojčat, dnes stojí nádrže, kam padá voda - památné místo.  

High Line

Pokud máte čas a chuť na procházku, tak se projděte po bývalém kolejišti (1934). Visutý park je dlouhý 2,33 kilometrů. Dříve se po kolejišti dopravovaly různé produkty mezi továrny v NY. Při procházce je možné nahlédnout obyvatelům NY do jejich bytů, neboť procházíte nad silnicí mezi budovami. V létě to musí být super, když je vše zelené :)

Socha Svobody

Je to zřejmě nejstoičtější žena na světě. Symbol svobody a nových začátků. Socha stojí na rozlomených poutech otroctví, paprsky koruny symbolizují sedm světových moří a kontinentů. 

Pro přistěhovalce, kteří do Ameriky připluli na lodi, byla socha Svobody tím prvním, co viděli. Probíhaly zde první kontroly a pohovory před vstupem na americkou půdu.

Socha byla odhalena 4.7.1776 při příležitosti 100. výročí vyhlášení americké nezávislosti. A pozor madam je Francouzka. 

Velká rada - lístky si lidé kupují i 3 měsíce dopředu (trajekt odjíždí z Battery park). Na místě je neseženete, leda byste jeli z New Jersey jako my, a to nechcete. Takže koupit včas!

Brooklyn Bridge

Brooklynský most vám nabídne další z krásných výhledů na Manhattan. Stavěl se 16 let a byl dostaven v roce 1883. Nosnost mostu vyzkoušelo nejprve 21 slonů z cirkusu Barnum. 

Po stopách filmu

Na jihu Manhattanu můžete při procházce navštívit známá filmová místa. Ať už je to kavárna Přátel (pouze exteriér, jinak se točilo ve studiu), Sex ve městě (byt Carrie B.), Krotitelé duchů (stanice) nebo po stopách Kevina (Sám doma) nejen na jihu Manhattanu. Filmový a televizní průmysl přispěje každý rok do městské pokladny cca 5 miliard amerických dolarů. Na závěr bych ještě zmínila seriál Jak jsem poznal vaši matku nebo film Snídaně u Tiffanyho.


Kam ještě vyrazit?

 • Madison Square Garden - je multifunkční hala, kde se odehrávají zápasy NHL, MBA, koncerty kapel nebo wrestling...Podle mě by byl zážitek jít třeba na NHL! :) Nám to bohužel kvůli covidu nevyšlo.
 • Chinatown (čtvrť) - při procházce na jih Manhattanu můžete projít přes čtvrť, kde zažijete na ulicích prodej ryb, zeleniny, elektroniky...
 • SoHo (čtvrť) - kolem 19. století zde byla prostituce a spousta nevěstinců. Později se do opuštěných budov nastěhovali umělci a zřídili studia a galerie. Dnes zde najdete moderní obchody, hezké uličky, krám fanoušků HP. 
 • Nákupy - určitě stojí za to vyrazit do známého obchodního domu Macys. Má asi sedm pater a nevím, jak vy, ale my se tam navzájem ztratili.
 • Kuba dostal tip do rodinného podniku KATZS na legendární pastrami. Atmosféra je tam skvělá a bez dlouhých front venku, by to nešlo.

P.s. NY nás opravdu okouzlil! Každý den jsme měli jen vykulené oči, co je vše možné!

P.s.s. Moc děkuji, kdo jste dočetl až sem:)

S láskou, TravelLover