Karlštejn

07.10.2017

Podzim je pro mě období, kdy většinu svého času se věnuji škole. Není proto místo a chuť na nějaké to větší cestování. Proto v tomto čase barevných listů a pochmurných dnů trávím čas v mojí krásné rodné zemi. První víkend v říjnu jsem se vydala s mamkou na Karlštejn. Nevím jak Vy, ale já si ihned vybavím film Noc na Karlštejně od režiséra Z. Podskalského. 

Rady a tipy před cestou:

 • Pokud nepojedete autem a pocházíte z Prahy, můžete jet vlakem na Karlštejn. Vlak odjíždí například ze stanice Smíchovské nádraží a cesta tam trvá půlhodinu. My jsme za dvě jízdenky tam a zpátky zaplatily 163 Kč.
 • Od nádraží jsou ukazatele k hradu a tak se nemusíte bát, že by jste se ztratili.
 • Počítejte s tím, že od vlakového nádraží půjdete k hradu do kopce asi dalších 30 minut. Je tedy dobré mít pohodlné boty.
 • Hrad Karlštejn nabízí tři okruhy prohlídek. Prohlídku doporučuji si objednat předem. Také můžete navštívit tyto přehledné stránky hradu, kde se dají vstupenky koupit i online https://www.hrad-karlstejn.cz/cs.

Při cestě na hrad budete procházet kolem krásných domečků se suvenýry nebo s občerstvením. Všímala jsem si při cestě cen a musím říct, že jsou lidové. Trdelník koupíte za 50 Kč. Kafe za 35 Kč. A ani restaurace nejsou drahé. Další výhoda je, že v sobotu mají kavárny a krámky se suvenýry otevřeno už od 7:00 h.


My jsme absolvovaly druhý okruh. Tento okruh je nábožensko -  politický. Okruh byl dlouhý necelé dvě hodiny. Měli jsme výbornou průvodkyni, která výklad vyprávěla poutavě. Tento okruh  prochází východním křídlem Císařského paláce, horním patrem Mariánské věže a Velkou věží. Nebudu zde Vám psát historické souvislosti nebo co všechno jsme viděli. Pouze Vám napíši to, co mě zaujalo na tomto okruhu.

Nesmělo se na tomto okruhu fotit, ale já myslím, že je to dobře, protože by to každý měl vidět na vlastní oči a ne zprostředkovaně od někoho.

Zajímavosti :)

 • Hrad byl postaven Karlem IV kolem roku 1348. 
 • Při druhém okruhu se zastavíte i v pracovně architekta pana J. Mockera, kde se určitě podívejte na obrazy, jak vypadal Karlštejn před jeho rekonstrukcí a utvořte si vlastní názor, co bylo hezčí. 
 • Ve vchodu do hlavního nádvoří je opřená stará brána, která je zničená po útoku Švédů na hrad.
 • Karel IV byl silně věřící a nechal tento hrad postavit mimo jiné i na tři části a to 1 část je tam kde žijeme, 2 část je Očistec a 3. část je Ráj. A právě druhá prohlídka Vás dovede až do Ráje.
Nádvoří. Určitě se dojděte podívat po schodech dolů ke studně, kde můžete ochutnat víno a také je odtamtud krásný výhled.
Nádvoří. Určitě se dojděte podívat po schodech dolů ke studně, kde můžete ochutnat víno a také je odtamtud krásný výhled.
 • Při této prohlídce budete chodit hodně do schodů a často i úzkým schodištěm.
 • Víte, že ženy na hrad mohly, ale pouze měly zakázáno vstup do nejvyšší části hradu. 
 • Součástí okruhu je i kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde mě zaujala jedna věc. A to, že zde vidíme pravou tvář Karla IV. Nachází se zde malba, která Karla IV zobrazuje jako ohnutého krále s jizvou na obličeji. Podle paní průvodkyně je to proto, že utrpěl zranění páteře při rytířském souboji v Itálii a zde se nechal namalovat ve své pravé podobě právě kvůli tomu, že se kostel nachází v části Očistce. Už jenom to mi utvrzuje můj pozitivní náhled na Karla IV.
Touto cestičkou z kopce dojdete k hradní studně.
Touto cestičkou z kopce dojdete k hradní studně.


 • Jak jsem již zmínila, tento okruh je náboženský a velice symbolický, proto si nemyslím, že je vhodný pro děti. Také ačkoliv jsem ateista a Bibli jsem nikdy nedočetla celou, mi tento okruh ani různé výjevy z Bible na zdech nevadili spíše naopak. 
 • A konečně poslední místo prohlídky je kaple sv. Kříže. Tohle místo Vám vyrazí dech. A proto, kdo ho chcete vidět navštivte Karlštejn druhou prohlídku. Je to místo, kde se Vám srdce zastaví a zde si můžete i něco přát. Vítejte v Ráji!

P.s. Výlet nám trval 7h. Na Karlštejně můžete mít i svatbu:)

P.s.s. Já jsem na Karlštejně neměla žádný signál na mobilu, ale samozřejmě jsem bez toho vydržela.

P.s.s.s. Tak jako mě stále udivuje, co lidi v jiném století dokázali postavit, vynalézt, namalovat atd.. Tak i dnes mě stále udivovali malby, fresky na zdech a především kaple sv. Kříže.

P.s.s.s. Doufám, že se moje přání, které jsem potichu vyslovila v kapli sv. Kříže vyplní. Děkuji, kdo jste dočetl až sem:)