Island

15.10.2022

Island, země, kde se zastavil čas. Ne nadarmo zde byli astronauti Apollo vyškoleni před odletem na Měsíc, protože krajina nejvíce připomíná jeho povrch. Ale to zdaleka není všechno, co je pro tuto zemi typické, a čím se snadno stane jedničkou ve vašem žebříčku navštívených zemí. Tak pojďme na to.


Rady a tipy před cestou 

 • Letenky jsme kupovali přes flyplay.com cca za 3 750 Kč.
 •  Cestovní pojištění jsme si udělali základní.
 •  Ubytování - Island nefunguje jako běžné typické evropské země, mimo hlavní město jsme nenarazili na mnoho hotelů. Proto doporučuji zajistit si ubytování přes airbnb.
 • Auto lze půjčit na letišti. Pokud chcete poznat větší část země, bez auta se neobejdete.
 • Bezhotovostní země - všude lze platit kartou, dokonce i na toaletách.
 • Jak se obléci na cestu v říjnu? Teplou bundu, kalhoty, čepici, rukavice, vhodnou obuv, pláštěnku, termo věci a plavky :) 
 • Celkem jsme ujeli něco přes 3 000 km. Dovolená nás stála na jednu osobu na 10 dní cca 23 000 - 25 000 Kč.
 • Inspirace na zajímavá místa zde.
 • Počasí v říjnu - během dne 6-8 stupňů. Večer bylo pod nulou.


Tento výlet organizoval náš kamarád a já si to tentokrát pouze užívala. Níže představuji místa, kde jsme byli :)


Hekla (nejvyšší bod 1491 m)

Je asi nejznámější navrstvená sopka, kterou Islanďané ve středověku nazývali Bránou do pekla. Poslední erupce zde byla v letech 2000. K sopce dojedete autem, následuje krásná procházka a příjemný výšlap. 

Věděli jste?

V roce 1783 došlo k erupci několika desítek sopek, které měly za následek hladomor a vymření 25 % populace. Katastrofální následky měl i výbuch sopky Askja v roce 1875.

Věděli jste?

Osídlování začalo v roce 874 norským válečníkem Ingolfurem Arnarsonem. Většina Islanďanů jsou tak potomci severských a gaelských osadníků. Od roku 1397 byl Island společně s Norskem pod nadvládou Dánska. Autonomie země nastala až v roce 1874. V obchodech se suvenýry naleznete předměty s vikingskou tématikou. 


Háifoss

Poblíž sopky Hekla naleznete tento magický vodopád. V místě stéká řeka Fossá. Parkoviště je blízko u vodopádu.

Věděli jste?

Na začátku 2. světové války měl Island problém s importem banánů na ostrov a na základě toho vystavěli skleníky a použili levnou geotermální energii.


Gullfoss 

V překladu Zlatý vodopád patří určitě k nejznámějším vodopádům na Islandu. Na přelomu 19. a 20. století zde měla být vodní elektrárna, naštěstí k tomu nedošlo. 

Věděli jste?

 • Na Islandu vznikl jeden z nejstarších parlamentů na světe v roce 930 a říkalo se mu Althing. 
 • Více než polovina obyvatel věří na elfy, skřítky a trolly. Říkají jim Huldufolk (skrytí lidé). Dokonce jsou schopni kvůli tomu změnit stavbu silnice, protože věří, že tam v kameni skřítci přebývají. 
 • Dalším symbolem jsou papuchalkové /ptáci/, které najdete v každém obchodě a patří i mezi pokrmy Islanďanů. Národním jídlem je ale žralok.

Gejzír - Strokkur

Island není jen ostrovem ledu, ale i ohně. Se sopečnou činností souvisí i termální prameny a gejzíry. Lokalita Haukadalur nabídne několik gejzírů, mezi kterými je nejznámějším gejzír Strokkur, pravidelně chrlící vodu až do 20m každých pár minut.


Brúarfoss (Bridge Falls)

Je sice malý, ale za to ohromně krásný. Mimo to si k němu můžete udělat hezkou procházku kolem řeky.

Věděli jste?

 • Island je nejklidnější zemí na světě díky nízké kriminalitě a vysoké sociálně-politické stabilitě. Dokonce je v Guinnessově knize rekordů uveden jako země s nejvyšší mírou míru. Někde jsem četla, že policisté ani nenosí zbraně.
 • Na Islandu funguje matronyma nebo patronyma. Tudíž dítě má křestní jméno matky nebo otce, ke kterému se přidá -son (chlapec) nebo dottir (dívka).
 • Milovníci vířivek a bazénů to jsou Islanďané. V každém ubytování najdete vířivku. Horkou vodou ze země se zde napouští vířivky.
 • Vínbudin, tohle jméno si zapamatujte. Myslím, že to bylo naše nejoblíbenější místo. Jsou to obchody s alkoholem, který se nedá běžně koupit. Otevírací doba je od 11 hodin kromě neděle.

Þingvellir

Národní park na jihozápadě země. Zde vznikl nejstarší parlament. Můžete se projít kolem tektonické pukliny, vzniklé hranicí tektonických desek. Mimo to zde najdete i vodopád a jezera.


FJADRARGLJUFUR

Úchvatný kaňon, který stojí za to navštívit. Pro fanoušky Justina Biebera se zde točil klip písně I´ll Show You (záběry jsou ale i z jiných míst Islandu).


Múlagljúfur Caňon

Tak tohle je moje top místo. Žádní turisté a ty scenérie se nedají popsat.

Věděli jste?

 • Island patří k zemím s vysokou mírou užívání antidepresiv na světe.
 • Na Islandu nenajdete McDonald´s, ale jiné fast food řetězce ano.

Jökulsárlón 

Za návštěvu určitě stojí velké ledovcové jezero. Když budete mít štěstí, uvidíte i tuleně ležící na krách. Ledovce pokrývají 11 % rozlohy Islandu.


Kristínartindar (1 126m)

Jak jsme si jeden den vylezli na horu a zase slezli dolů s výhledem na pohyblivou masu ledovců.


Skógafoss a Seljalandsfoss

Dva úchvatné vodopády ležící nedaleko od sebe. Dojdete k nim z parkoviště. Oblíbená destinace turistů.


mys Dyrhólaey, Reynisdrangar a Black Beach

Co takhle dát si pauzu od gejzírů, vodopádů a ledovců? Za návštěvu stojí i útes zvaný Dyrholaey a skály sopečného původu tyčící se z moře. 

Věděli jste?

 • Podle pověsti  se dva zlí trollové snažili vytlačit loď na pevninu, ale byli proměněni ve skály.
 • Pláž pokrytá černým sopečným pískem láká mnoho turistů, ale pozor na vysoké vlny, které jsou nevyzpytatelné. V minulosti zde přišli lidé o život.
 • Aplikace jménem Islendinga obsahuje informace o rodech, rodinách a rodinných vazbách na Islandu zhruba 1 200 let zpátky. Mladí lidé mohou využít její služby pro seznámení a zjištění, zda nejsou příbuzní. 

Reykjadalur

Když už jste na Islandu, stálo by za to vlézt kromě vířivek i do přírodních horkých pramenů, které najdete v této oblasti.


Glymur vodopád

K vodopádu se dostanete pěšky od parkoviště (cca 50 minut) a čeká vás i pravé dobrodružství v překonávání řeky. Je to dost do kopce, ale stojí to za to :). 


Kirkjufell

Tato hora je vysoká 463 m. Její název znamená v islandštině Kostelní vrch. Záběry z této hory se objevily v seriálu Hry o trůny. Horu lze zdolat s vybavením na ferraty. My jsme došli alespoň do poloviny :) Kolem městečka pod horou naleznete ještě další vodopád.


Další zajímavá místa a informace :)V centru Reykjavíku můžete nakoupit před odletem suvenýry a zajít na fish and chips.Mezi typickou faunu na Islandu patří ovce a koně. Ty budete potkávat všude a jsou nádherní. První koně jsem byli dovezeny Vikingy. Na základě pokusu o zušlechtění islandských koní orientální krví, se parlament rozhodl, vydat zákon omezující dovoz koní na ostrov. Tento zákon platí dodnes.Hjálparfoss - je menší vodopád, ke kterému snadno dojdete z auta:)
Měli jsme štěstí a viděli jsme polární záři 4 dny po sobě, vždy cca po půlnoci ve vířivce :) Ráda bych vám řekla, jak to vzniká, ale ani 8 chytrých lidí, to nepochopilo:-) Na naši obranu jsme v sobě měli nějakou tu kapku alkoholu:-)


P.s. Určitě je spousty dalších míst, kam člověk může vyrazit :) 

P.s.s. Jestli Mexiko bylo moje číslo 1, tak Island to jednoznačně přeskočil.

P.s.s.s. Děkuji, kdo jste dočetl až sem. 

S láskou, TravelLover