Edinburgh

09.02.2018

Edinburgh je krásné historické město, které Vás dostane do kolenou nejen kvůli dochovaným památkám, ale díky jeho poloze. Je to město, které je obklopeno vulkanickými pahorky, mořem a udržovanými zahradami. Nejvhodnější doba pro návštěvu tohoto města je jaro, kdy spousta zelených ploch rozkvétá a město je o to radostnější, ale my jsme se sem vypravili na začátku února jako oddech od zkouškového období na vysoké škole. Věděli jste, že se tomuto městu říká Athény severu?


Rady a tipy na cestu:

 • vízum nepotřebujete, ještě chvíli potrvá než UK vystoupí z EU
 • letenky tam a zpátky jsme kupovali kolem 1200 pro oba. Letenky jsem hlídala dva měsíce předem na stránkách www.pelikan.cz a www.skyscanner.cz
 • Letěli jsme pouze s příručním zavazadlem na pět dní a úplně to stačilo
 • Už dlouho objednáváme bydlení přes booking.com
 • Bydlení jsme zvolili kousek od letiště pro příjemnější příjezd a odjezd. Tramvají jsme jeli z letiště 15 minut a bydleli jsme u nákupního centra Gyle centre v Ibis hotelu. Hotel byl čistý, snídaně formou bufetu opravdu výborné, pokoj byl menší, ale na přespání dostačující. Cena byla nízká.
 • Cesta z letiště? Ať se potřebujete dostat kamkoliv, v Edinburghu a to opravdu chválím, je velmi dobrá doprava. Dostanete se kamkoliv buď vlakem, tramvají nebo autobusem. Jízdenky se kupují na tramvaj a vlak v automatech, na autobus potom u řidiče. Jízdenky stály vždy kolem 5-6 liber.
 • Nezapomeňte si vyměnit peníze, platí se tam v librách. Pokud se Vám stane, že dostanete starší bankovky (nám se to stalo nejspíš v Praze ve směnárně), které tam né vždy ještě berou a stačí tam dojít do jakékoliv banky a vyměnit si je.
 • V Anglii mají jiné zásuvky, tak si kupte adaptér. Seženete ho i na letišti.

Kde jsme byli a co doporučuji?

 • Edinburgh Castle

Hrad je posazený na 135 m vysoké skále a je velmi navštěvovaný. Na těchto stránkách naleznete otevírací dobu - https://www.edinburghcastle.scot/.Vstupenka stojí 17£. Opravdu stojí za to si peníze na tento vstup dát stranou. Do hradu se bez vstupenky vůbec nedostanete ani na nádvoří. Hrad Vám zabere návštěvou více než hodinu. Z hradu je krásný výhled. Hrad sloužil jako královský palác, vojenská posádka nebo jako bitevní pole. Co doporučuji? Být ve 13:00 na hradě. Každý den uslyšíte nebo i uvidíte výstřel z děla, podle kterého si můžete nastavit správně čas. Je to opravdu rána, my jsme zrovna byli na cestě pod hradem a celkem jsme se lekli. Příchod k hradu

 • Calton Hill a Arthur"s seat

Tyto vyhlídky si nenechte ujít. Calton Hill není tak náročný na výšlap jako Arthur's seat, ale obě dvě vyhlídky stojí za to. Doporučuji dobrou obuv. Na Arthur's seat jsme šli celou dobu v bahně a několikrát mi podjely moje gumovky. Nahoru půjdete déle než hodinu, ale ten výhled na město stojí za to. Calton hill a Arthur's seat se nachází vedle sebe, a tak můžete tyto výlety spojit spolu.


 • National museum of Scotland, Scottish National Gallery

Pro trochu kultury a vzdělání můžete navštívit muzeum nebo galerii, kde je vstup zdarma. Nám se více líbilo muzeum, kde můžete strávit klidně i 3 hodiny. Má to několik pater a v každé části muzea jsou různé interaktivní činnosti spojené s konkrétním tématem.


 • Royal yacht Britannia

Můžete navštívit královskou jachtu, která kotví v Port of Leith. Zde získáte představu o soukromém životě královské rodiny. Loď je ve skvělém stavu a prohlídka Vám zabere kolem hodiny. Dokonce zde dostanete i českého průvodce - sluchátko. Vstup stojí 16£.

Co dál?

Určitě se projděte po tzv. New Town, široká George street nabízí mnoho obchodů s oblečením, suvenýry a s jídlem. Zde uvidíte na hrad a můžete zajít i do parku pod ním. Dále se projděte naopak v Old Townu, kde můžete navštívit mimo několika obchodů, muzeí, universit, také úžasný krámek s věcmi Harryho Pottera. Dále můžete navštívit několik katedrál a kostelů, které jsou kolem Edinburghu. Nejznámější je asi katedrála svatého Jiljí.

Pocity?

Město na mě působilo hrozně čistě a klidně. Líbilo se nám, kolik město nabízí parků a velkých přírodních ploch. Dále kolem města bylo několik jak jsem již zmínila kopců, kam se člověk mohl jít projít a užívat si panorama. Opravdu toto město doporučuji, rozhodovali jsme se mezi tímto městem a městem Glasgow, ale jsem ráda, že jsme zvolili toto město.

Zajímavost? Traduje se, že jedné z kaváren v Edinburghu napsala J. K. Rowlingovou svou první knihu HP.

P.s. Každý den jsme nachodili něco přes 15 kilometrů, rozhodli jsme se nejezdit městskou dopravou. Důvod byl, že jsme si město víc užili a poznali.


P.s.s. Pro návštěvu nejznámějších míst by Vám stačili tři dny, pokud nebudete chodit jako my pěšky.


P.s.s.s. Až půjdete z hradu zajděte do Scotch Whisky Experience.


P.s.s.s.s. V Edinburghu se nachází i Primark pro jeho příznivce :)


P.s.s.s.s.s Nejhezčí zážitek? = Arthurs seat - ale opravdu dobrou obuv a pevný nervy.


Ps.s.s.s.s.s. Děkuji, kdo jste dočetli až sem. :)

S láskou, TravelLover