Benátky

29.11.2021

Město Benátky (italsky Venezia) patří bezpochyby k evropským klenotům.  Romantické město na laguně postavené téměř výhradně na vodě vás nadchne stovkami vodních kanálů, úzkými uličkami, mosty, historickými památky a samozřejmě gondoly. A abych nezapomněla, výborně se zde najíte a napijete.


Rady a tipy před cestou:

  • Letenky - obousměrnou letenku pořídíte z Prahy bez přestupu za max. 1 000 Kč na osobu. Letecká společnost Ryannair tyto cesty nabízí do letiště Treviso, odkud se dostanete jednoduše do centra Benátek (Piazzale Roma - nádraží) autobusem společnosti ATVO (www.atvo.it). Jízdenky se prodávají na letišti v automatu nebo u okýnka za 12 euro tam (22euro zpáteční).
  • Pojištění - my jsme tentokrát žádné neměly, ale nechám to na Vás. 
  • Měna - euro, můžete v pohodě všude platit kartou
  • V současné době s COVIDem si prosím hlídejte, jaké cestovní formuláře máte mít vyplněné.
  • Na cestování po Benátkách se vyplatí koupit celodenní jízdenku na vodní dopravu (vaporetto) za 20euro. Dostanete se i na okolní ostrůvky, mapu dopravy najdete na každém stanovišti.
Na cestách s touhle kočkou
Na cestách s touhle kočkou

Den 1 - Benátky

Náměstí San Marco

Náměstí San Marco se nachází v srdci Benátek a naleznete zde všechny historické skvosty, které patří k Benátkám - bazilika (vstup 3eura), Dóžecí palác, zvonice a jiné. 

Věděli jste? V Benátkách se narodil Giacoma Casanova, spisovatel a svůdník, který byl jedním z nejslavnějších zajatců v dóžecím vězení, odkud se mu podařilo utéct za pomoci lana z prostěradel.

První zmínka o gondolách pochází z roku 1094, vyznačovaly se v té době mohutností a celou posádkou veslařů. Dnes jsou gondoly ozdobené a slouží turistům.

Dorsoduro, Castello, Cannaregio

Během Benátek stojí za to navštívit i čtvrtě Dorsoduro, Castello a Cannaregio. Každá z nich nabízí historické památky a neznámá zákoutí.

Věděli jste? Každoročně se v Benátkách koná desetidenní veselice, která vyvrcholí na masopustní úterý spálením figuríny karnevalu. Karnevalová veselice zahrnuje maškarní plesy, průvody, kapely a ohňostroj.

Canal Grande

Canal Grande tvoří hlavní tepnu historického centra. Určitě stojí za to projíďka vaporettem nebo pokud si chcete připlatit, tak gondolou (80 euro za loď). Je dlouhý 3,8 km a široký 30-70m. 


Palazzo Contarini del Bolovo 

Otevřeno denně od 10:00 - 18:00 - vstup 7 euro. 

Ponte di Rialto - asi nejznámější most v Benátkách, který původně nesl název most Peněz. 


Den 2

Murano a Burano

K Benátkám bezpochyby patří i okolní ostrovy, které stojí za vaši návštěvu. Máte na výběr hned několik možností. Nejznámější cíle turistů jsou ostrovy Murano a Burano. Vaporettem pojedete necelou hodinu z Benátek na ostrov Murano a z Murana pak asi 20 minut na ostrov Burano. 

Pokud máte zájem navštívit i další ostrůvky, často lidé navštěvují ještě ostrov Torcello nebo Lido (pláž).

Murano je již od 13. století slavné centrum sklářství. Najdete zde muzeum sklářství a mnoho obchůdků s výrobky.

Burano vás nadchne svými barevnými domy, které jsou každoročně přetírány. Tento důvod sloužil  k tomu, aby rybáři vyjíždějící na moře, svá obydlí při návratu rozpoznali.


Den 3

Tento den jsme se jen toulaly po Benátkách a vyrazily na výhled ze střechy Fondaco Dei Tedeschi. Vstup je zdarma a je nutná pouze rezervace předem - T Fondaco Rooftop Terrace Venice | DFS | T Galleria 

P.s. Děkuji, kdo jste dočetl až sem!


P.s.s. Na 1 000 % doporučujeme restauraci 1000 Gourmet, kousek od náměstí San Marco

S láskou, Travellover